GRA TERENOWA – ŚLADAMI  DEPORTOWANYCH  NA SYBERIĘ

10 lutego przypada 78. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków do Związku Sowieckiego. Chcąc zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowało w Białowieży grę terenową – śladami deportowanych na Syberię.

Nasi uczniowie, członkowie Klubu Historycznego, przenieśli się do roku 1940 i wcielili się w rolę przedwojennych leśników. Grę podzielono na dwie części. Pierwsza część polegała na rozpoznaniu gatunków drzew i przysposobieniu wojskowym na strzelnicy. Następnie w terenie uczestnicy musieli rozpoznać sygnały myśliwskie. Scenariusz w drugiej części okazał się zaskakujący. Do gry wkroczyli funkcjonariusze NKWD, którzy skierowali graczy do urzędników: sołtysowej, proboszcza i fałszerza dokumentów. Na podstawie otrzymanych zaświadczeń zostaliśmy wszyscy deportowani lokomotywą z otwartym wagonem w głąb „Związku Sowieckiego”. Naszą stacją końcową okazała się na szczęście Białowieża Towarowa, z pięknie zachowanym carskim dworcem. Na zakończenie imprezy odbyło się integracyjne ognisko z kiełbaskami.

Była to dla nas doskonała, żywa i atrakcyjna lekcja historii, dzięki której mogliśmy wspomnieć i przeżyć tamte tragiczne wydarzenia.

Relacja z imprezy w programie Obiektyw TVP 3 Białystok: Kliknij TUTAJ –>