I MIEJSCE w Konkursie Upamiętniającym Ofiary Polskiego Sybiru

Dnia 21 marca 2017 r. uczniowie zrzeszeni w Klubie Historycznym działającym przy Zespole Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku wzięli udział w Konkursie Upamiętniającym Ofiary Polskiego Sybiru „Pamięć oznacza Wolność: próby sowietyzacji społeczeństwa Białostocczyzny w latach 1919-1941”.

Celem konkursu było obudzenie świadomości młodzieży i zgłębienie wiedzy dotyczącej okupacji sowieckiej Białostocczyzny oraz podtrzymywanie pamięci ofiar polskiego Sybiru. Patronat Honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Białegostoku Pan Tadeusz Truskolaski.

Konkurs był zorganizowany w formie „Questingu”, czyli aktywnej gry historycznej na terenie miasta Białegostoku. W integracyjnych zawodach wzięły udział 4-osobowe uczniowskie grupy wraz z opiekunem – nauczycielem. Drużyna na stracie otrzymała mapę wraz z opisem pomagającym w dotarciu do poszczególnych miejsc i punktów kontrolnych na trasie. Zadaniem grupy było rozwiązanie zagadek historycznych opisujących wydarzenia i punkty Białegostoku z okresu okupacji sowieckiej i wywózek Polaków na Sybir. Za poprawne odpowiedzi i wykonanie zadań drużyny otrzymywały punkty.

Zwycięzcą konkursu okazała się drużyna z naszej Szkoły, reprezentująca szkolny Klub Historyczny, która pokonała całą trasę, rozwiązała poprawnie wszystkie łamigłówki historyczne i zdobyła najwięcej punktów. Zwycięzcy uczniowie: Agata Łęczycka, Monika Markowska, Marek Krzywicki i Artur Sakowicz, otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt elektroniczny).

Nowatorski i oryginalny „Questing” historyczny zorganizowały Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru i Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

Krzysztof Pogorzelski