„KOTWICĘ RZUĆ II” – TERENOWE ZAJĘCIA W GIŻYCKU I TWIERDZY BOYEN 🏞⚓️💪🏼
11 czerwca 2021 r. uczniowie klas II Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku uczestniczyli w terenowych zajęciach w Giżycku i Twierdzy Boyen. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem „Dźwina” po jeziorze Kisajno. Przy pięknej pogodzie z pokładu statku obserwowaliśmy i nasłuchiwaliśmy ptaki, min. kormorany, czaplę siwą, rybitwy i łabędzie. Po przypłynięciu do brzegu wyruszyliśmy do centrum Giżycka – polskiej stolicy żeglarstwa. Miasteczko jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nad niegocińskim nabrzeżu przeszliśmy malowniczą promenadą i molo. W trakcie naszej wędrówki interesującymi obiektami historycznymi wartymi poznania były założenia Zamku Krzyżackiego z XIV wieku oraz most obrotowy na kanale Łuczańskim, jedyna czynna w Europie XIX-wieczna konstrukcja techniczna tego typu obsługiwana ręcznie. Wielką niespodzianką dla nas wszystkich była możliwość otwarcia zabytkowego mostu obrotowego przez nauczycieli. Następnie udaliśmy się do twierdzy Boyen w celu poznania jej historii. Twierdza Boyen powstała z inicjatywy pruskiego ministra wojny gen. Hermanna von Boyen w latach 1844-1856. Bastionowa fortyfikacja (o kształcie gwiazdy) została usytuowana w zachodniej części Giżycka, na wyspie pomiędzy mazurskimi jeziorami Niegocin i Kisajno. Warto podkreślić, iż nie została nigdy dobyta i jest jedną z najlepszych zachowanych budowli fortyfikacyjnych na ziemiach polskich. Naszą przewodniczką była Pani Anna Wnuk, znakomita znawczyni twierdzy Boyen i krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wzbogaceniem odbywających się zajęć terenowych były zadania historyczne (w formie karty pracy). Łamigłówki rozwiązywane przez uczniów dotyczyły m.in. historii Giżycka, Twierdzy Boyen na tle działań I wojny światowej oraz techniki budowy fortyfikacji. Zakończeniem naszej całodziennej wyprawy było integracyjne ognisko z kiełbaskami na twierdzy. Kulminacją naszego ogniska było spotkanie z „Białą Damą” Twierdzy Boyen. Już tradycyjnie, mieliśmy piękną, bezwietrzną i słoneczną pogodę. Powróciliśmy ubogaceni wiedzą historyczną Twierdzy Boyen oraz zauroczeni Giżyckiem i jego atrakcjami.
Na pewno tu jeszcze kiedyś wrócimy… 😍