KRESY W PRZEDMIOTACH ZAKLĘTE
Młodzież ZST wzięła udział 13 XI 2018 r. w podsumowaniu projektu „Kresy w przedmiotach zaklęte”, zorganizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć pięć filmów krótkometrażowych. W każdym z filmów została opowiedziana historia jednego z pamiątek – eksponatów Sybiraków wywiezionych na „Nieludzką Ziemię” w 1940 r. Filmowa narracja została oparta na oryginalnych wspomnieniach Sybiraków – właścicieli niezwykłych rzeczy, które stały się bohaterami poszczególnych odcinków. Mieliśmy okazję zobaczyć stroje, oryginalne artefakty i rekwizyty wykorzystane w filmach, m.in. maszynę do szycia Amelii Sieczko, drewniany grzybek do cerowania Zofii Sądel, nożyczki rodziny Dzikowskich, porcelanową figurkę rodziny Młynarz i obrazek Matki Bożej Ostrobramskiej rodziny Klein z Białegostoku. Dzięki tej „żywej lekcji historii” poznaliśmy tragiczne losy Sybiraków i ich rodzin oraz przedmiotów z nimi związanymi.
Krzysztof Pogorzelski