Rozgrywki Licealiady Siatkówki Chłopców Trzeciej Ligi Szkół Ponadgimnazjalnych woj. podlaskiego
W dniu 3.03.2017r. ZST Białystok był gospodarzem rozgrywek Licealiady Siatkówki Chłopców Trzeciej Ligi Szkół Ponadgimnazjalnych woj. podlaskiego.
Mniej wtajemniczonym chciałbym przybliżyć zasady rozgrywania meczów ligowych, gra się do dwóch wygranych setów do 25pkt z 2pkt przewagi, jeżeli padnie wynik 2-0 zwycięzca zgarnia 3 pkt a przegrany 0 ptk, jeżeli padnie wynik 2-1 wtedy trzeci set rozgrywany jest do 15 pkt i wtedy zwycięzca otrzymuje 2 pkt a przegrany 1 pkt za ugrany jeden set i odwrotnie przy 1-2 w setach. W województwie podlaskim są trzy ligi Siatkówki chłopców na poziomie ponadgimnazjalnym szkolnym po 12 zespołów w lidze, szkoły są połączone w pary i liga rozgrywana jest turniejowo, czyli sześć terminów po dwa mecze, pierwszy termin jest pojedynczy a każdy następny po 4 zespoły i po 2 mecze w turnieju. Termin rozgrywek zaczyna się od początku listopada do końca marca, suma punktów stanowi o końcowym miejscu drużyny. Lider i wice lider awansują do ligi wyższej, a dwa ostatnie zespoły spadają do eliminacji barażowych o wejście do ligi na przyszły sezon.
Tak więc 3 marca 2017r byliśmy gospodarzem ostatniego terminu ligi. Gościliśmy trzy szkoły: ZSM z Łap, I LO z Łap oraz I LO z Augustowa. Faworyt dzisiejszego turnieju jak i całej III ligi siatkówki chłopców czyli I LO Augustów pewnie wygrało oba mecze z I Lo Łapy jak i ZSM Łapy, gospodarz czyli ZST wygrało również zwoje mecze z LO Łapy 2-0 i ZSM Łapy 2-1. Po dodaniu dzisiejszych zdobytych 5 punktów ostatecznie zajęliśmy 7 miejsce w lidze w tym roku szkolnym. Tak jak w futsalu optymizmem napawa fakt młodej dobrze rokującej drużyny. Czterech na sześciu zawodników drużyny na parkiecie to pierwszoklasiści. Wszyscy zasłużyli na wyróżnienie, jednak Adam Zembko uczeń klasy I zs najbardziej, jego wspaniałą grę zauważyli inni trenerzy i sędzia. Warto też nadmienić, że tacy zawodnicy jak Patryk Świenc z klasy II Z, Piotr Stasiukiewicz z I tg, czy Marcin Zalewski z I tdg są reprezentantami szkoły w siatkówce i futsalu.
Uczniowie z rocznika 1999 oraz obecnego 2000 stanowią w grach zespołowych wyraźny trzon reprezentacji szkolnych ZST. Nie do końca potwierdza się więc ogólna opinia, że dzisiejsza młodzież wychowana jest przed komputerem. To oni mają szansę odegrać wielką rolę w zmienianiu nawyków swoich kolegów. Są świetnie wysportowani, co potrafili nam udowodnić. To niezwykle pocieszające, że takie nieoszlifowane jeszcze diamenty uczą się w naszej szkole…