POZYTYWNIE „BIEBRZNIĘCI”
18 maja 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku uczestniczyli w historyczno-przyrodniczych zajęciach terenowych w Biebrzańskim Parku Narodowym. Celem wyjazdu było poznanie historii Twierdzy Osowiec (zwanej polskim Verdun) oraz zgłębienie tajników przyrody, jednego z ostatnich unikatowych obszarów Europy – Bagien Biebrzańskich. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Fortu I (Centralnego) i muzeum Twierdzy Osowiec. Fort ten, jako jeden z nielicznych, oparł się natarciom wroga podczas I wojny światowej i nigdy nie został zdobyty. Znakomici przewodnicy – Pan Mirosław Worona i Pani Anna Karniej (z Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego) potrafili każdego ucznia zainteresować historią tego niezwykłego miejsca. Przedstawili z humorem fakty, legendy związane z twierdzą, prezentowali zdjęcia i eksponaty (m.in. mundury, broń) oraz przeprowadzili konkursy z wiedzy historycznej, nagradzając uczestników. Największą atrakcją okazały się podziemne, ekscytujące wędrówki w obiektach fortecznych (schronach, poternach, kaponierach), a szczególnie w tzw. „Tunelu Śmierci”, usytuowanym w fortecznym rawelinie, w którym pokutuje do dziś duch carskiego oficera. Po terenowej lekcji historii, przeszliśmy do zajęć z biologii. Poznaliśmy florę i faunę największego w Polsce i Europie parku narodowego. Przyrodnicze warsztaty edukacyjne rozpoczęliśmy od zwiedzania sali ekspozycyjnej w siedzibie Dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki spreparowanym eksponatom zwierząt mogliśmy z bliska zobaczyć m.in., młodego łosia, klempę z łoszakiem, wilka, dzika, bobra, kunę, borsuka oraz występujące nad Biebrzą ptaki drapieżne i wodno-błotne. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w ramach programu wycieczki, była Góra Skobielewa z malowniczym widokiem na dolinę Biebrzy i torfowisko wysokie przy „Carskiej Drodze”. Tam poznaliśmy elementy bagna i torfowiska („wielkiej gąbki”) oraz właściwości fizykochemiczne torfu. Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła roślinność występującą na torfowisku. Zaskoczyły nas swoim urokiem kwitnące na biało: wełnianka pochwowata oraz bagno zwyczajne o właściwościach leczniczych, halucynogennych oraz jako środek odstraszający na mole. Jednak prawdziwą rewelacją okazała się „krwiożercza” owadożerna roślina rosiczka okrągłolistna, która wabi swoje ofiary kroplami słodkiej cieczy i je unieruchamia. Pułapka rosiczki zamyka się, wydzielany kwas mrówkowy rozpuszcza i trawi ciało owada-ofiary. Z torfowiska wysokiego wyruszyliśmy w stronę rzeki Biebrzy, która nazwę swoją wywodzi od licznie zamieszkujących ją bobrów. Na trasie czekała nas ścieżka edukacyjna „Kładka”, z tablicami informacyjnymi, platformami widokowymi oraz wieżą widokową przy Forcie II (Zarzecznym). Fachowa opieka – profesjonalnie przygotowanych przewodników (Pani Anny Karniej i Pani Doroty Zielińskiej), dostarczyła uczniom wiedzy przyrodniczej i wspaniałej zabawy. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na odpoczynek i część rekreacyjną. W zacisznym miejscu „Osady Bóbr” Biebrzańskiego Parku Narodowego czekało na nas ognisko z kiełbaskami. I tak spędziliśmy ostatni dzień września nad Biebrzą. Poprzez żywy kontakt z historią Twierdzy Osowiec oraz dziewiczą przyrodą zostaliśmy wszyscy „biebrznięci”, czyli zauroczeni tym urokliwym miejscem. Był to jednocześnie atrakcyjny odpoczynek na łonie przyrody oraz aktywna lekcja historii i biologii.