Rajd szlakiem Powstania Styczniowego

Rajd szlakiem Powstania Styczniowego

 i kulig w Puszczy Knyszyńskiej

Z okazji przypadającej 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego klub historyczny Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa zorganizował dnia 18 stycznia 2017 r. rajd historyczny szlakiem Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od poznania historii Powstania Styczniowego, którą przybliżyli nam młodzi pasjonaci historii – uczniowie Marek Krzywicki i Artur Sakowicz. Znaleźliśmy się w urokliwym miejscu, na skrzyżowaniu leśnych dróg, tzw. „Leśnej Galerii rzeźb Powstania”, znajdującej się w rezerwacie Surażkowo. Następnie, mijając ośnieżone świerki i rosochate dęby maszerowaliśmy przez puszczę do miejscowości Dębowik, zatem szlakiem, którym w 1863 r. przemierzali powstańcy.

W Dębowiku czekały na nas sanie z rozbrykanymi końmi z Gospodarstwa Pana Kundzicza, które zabrały nas na kulig pięknie ośnieżonymi i dziewiczymi ścieżkami puszczy. Podczas jazdy uczniowie z drugich sań najpiękniej i najgłośniej wykonywali m.in. polskie pieśni patriotyczne i zdobyli pierwsze miejsce w kuligowym konkursie.

Zakończeniem naszej wyprawy było integracyjne ognisko z kiełbaskami i coś na słodko w Gospodarstwie Pana Kundzicza, w urokliwym miejscu w dorzeczu Supraśli, znanym z polskiego serialu „Blondynka”. Sanna nam wspaniale dopisała. Mieliśmy piękną, bezwietrzną i słoneczną pogodę. Lekki mróz szczypał nam w oczy. Powróciliśmy zauroczeni Puszczą Knyszyńską i ubogaceni wiedzą historyczną zdobytą na powstańczych szlakach.

 

Krzysztof Pogorzelski