Mobilny symulator jazdy samochodem ciężarowym i autobusem w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa
w Białymstoku, 28.11.2018 r.

W kwietniu 2018 roku Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zorganizowało po raz kolejny akcję edukacyjną pod hasłem: Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki. W projekcie uczestniczyło około 20 szkół z całej Polski.
Udział w projekcie polegał m.in. na zorganizowaniu ciągnika siodłowego na przykład jednego z okolicznych przewoźników ( w przypadku ZST była to firma WIMEX, w której uczniowie kształcący się w zawodzie kierowca mechanik realizują kształcenie dualne), przeprowadzeniu akcji wsiadania jak największej liczby uczniów do kabiny dbając o bezpieczeństwo uczestników, a następnie realizacji filmu, dokumentującego to wydarzenie.
11 lipca, w siedzibie ZMPD dokonano podsumowania akcji, podczas którego Pani Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji Narodowej wybrała spośród zamkniętych kopert jedną szkołę, do której przyjechać miał specjalistyczny pojazd treningowy- mobilny symulator jazdy, nagroda ufundowana przez ZMPD.
Szczęśliwą szkołą okazał się Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku!!!! Uczniowie klasy drugiej Branżowej Szkoły I stopnia Nr 3 ZST wzięli udział w zajęciach praktycznych na mobilnym symulatorze jazdy, który usytuowany został przed wejściem głównym do budynku szkoły.
Symulator Jazdy Samochodu Ciężarowego i Autobusu dla ODZ Paterek został wyprodukowany przez firmę Autocomp Management sp. z o.o. (ACM). Symulator umożliwia bliskie rzeczywistości symulowanie jazdy ciężarówką i autobusem. Wyposażenie kabiny składa się z oryginalnych komponentów pojazdu, jednak silnik i elementy napędowe zostały usunięte. Znajdujące się w kabinie pojazdu oryginalne wskaźniki i elementy obsługi konieczne do działania symulatora są w pełni sprawne i odpowiadają standardowemu wyposażeniu ciężarówki typu SCANIACP14.
By uzyskać realne wrażenie dynamicznej jazdy, kabina pojazdu jest zamontowana na platformie ruchomej, która symuluje ruch kabiny podczas jazdy. Przez odpowiednie nagłośnienie do kierowcy docierają odgłosy jazdy i specjalne efekty dźwiękowe.
By osiągnąć wrażenie realnej jazdy w kabinie kierowcy zainstalowano system projekcji, oparty na wielkoformatowych monitorach LCD wysokiej rozdzielczości. System projekcji realistycznie symuluje trasę podczas jazdy. Wysoka jakość obrazu pozwala kierowcy na orientację i określenie miejsca w pokonywanej trasie. Bez problemu można skręcać, przyspieszać i hamować. Obraz na ekranie prezentowany jest w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. Możliwość symulacji jazdy w dzień czy nocą, jak również zmiany warunków pogodowych realnie wzmacniają wrażenie jazdy. Stanowisko pracy operatora (instruktora) znajduje się w pomieszczeniu operatora, skąd może on sterować symulacją i ją kontrolować. Zintegrowany system video umożliwia operatorowi obserwację kierowcy w kabinie pojazdu, oraz obserwacje pomieszczenia symulatora.
Uroczystości w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku uświetniła obecność Pana Tadeusza Truskolaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Pani Darii Grochowskiej, eksperta Departamentu Działu Strategii, Kwalifikacji, Kształcenia Zawodowego i Wydziału Kształcenia Praktycznego i Egzaminowania Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pana Jana Buczka, Prezesa Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wraz z członkami Zarządu. Szczególnie serdecznie DZIĘKUJEMY Panu JERZEMU MAĆKOWIAKOWI – instruktorowi symulatora ❤️👏👍👌
To swoista promocja zawodu kierowca-mechanik w województwie podlaskim, a także przykład na to, że warto angażować młodzież do udziału w akcjach upowszechniających kształcenie zawodowe.

Relacja w Teleexpress ——-(czas rozpoczęcia relacji 9:15)

Relacja w Obiektyw TVP3      (czas rozpoczęcia relacji 3:15)