„KOTWICĘ RZUĆ”

Klub Historyczny Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa zorganizował 28 września 2017 r. szkolną wycieczkę

historyczną do pruskiej Twierdzy Boyen i Giżycka.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od poznania historii jednej z najlepiej zachowanych na ziemiach polskich i nigdy nie zdobytej bastionowej twierdzy o kształcie gwiazdy. Powstała z inicjatywy pruskiego ministra wojny gen. Hermanna von Boyen w latach 1844-1856. Fortyfikacja została usytuowana w zachodniej części Giżycka, na wyspie pomiędzy mazurskimi jeziorami Niegocin i Kisajno.

Następnie wyruszyliśmy do centrum Giżycka, zwanego polską stolicą żeglarstwa. Miasteczko jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nad niegocińskim nabrzeżu przeszliśmy malowniczą promenadą i molo.  Przysiadając na ławeczkach podziwialiśmy spokojną i rozległą taflę jeziora.

Interesującymi obiektami historycznymi wartymi poznania były założenia Zamku Krzyżackiego z XIV wieku oraz most obrotowy na kanale Łuczańskim, jedyna czynna w Europie XIX-wieczna konstrukcja techniczna tego typu obsługiwana ręcznie.
Zakończeniem naszej wyprawy było integracyjne ognisko z kiełbaskami na malowniczym wzgórzu św. Brunona z Kwerfurtu, z piękną panoramą na jezioro Niegocin. Mieliśmy piękną, bezwietrzną i słoneczną pogodę. Powróciliśmy ubogaceni wiedzą historyczną Twierdzy Boyen oraz zauroczeni Giżyckiem i jego atrakcjami.
Krzysztof Pogorzelski