ue

Instytucje partnerskie:

  • Susted, Stamford, Wielka Brytania – koordynator projektu
  • Zespół Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa, Białystok, Polska
  • Youth Association Celtas Terrae, Pontervedra, Hiszpania
  • Escola Básica do 2/3 de Baião, Baião, Portugalia

Cel projektu:

zapoznanie uczniów z koncepcją rozwoju turystyki zrównoważonej. Będzie to możliwe poprzez poznanie inicjatyw turystyki zrównoważonej w krajach partnerskich, wymianę doświadczeń, wskazanie dobrych praktyk, uczenie się od siebie nawzajem.

Planowane działania:

każdy z partnerów, wykorzystując nabyte wiadomości i umiejętności, opracuje krótkie moduły szkoleniowe. Będą one służyły propagowaniu turystyki zrównoważonej wśród uczniów, przedsiębiorców, pracowników sektora turystycznego.

W projekcie istotne będzie szerokie zastosowanie technologii informacyjnych. Komunikacja między spotkaniami odbywać się będzie przy wykorzystaniu społecznościowego portalu internetowego ( http://learnsustainabletourism.weebly.com ). W ramach spotkań roboczych partnerzy wypracują tzw. zdarzenia szkoleniowe, w trakcie których określona grupa odbiorców zostanie zapoznana ze specyfiką wiejskiej turystyki zrównoważonej.

Korzyści dla uczniów:

uczniowie będą mieli możliwość wyjazdu i uczestnictwa w wizytach roboczych do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. W ramach spotkań roboczych wypracują moduły szkoleniowe na temat turystyki zrównoważonej, które będą mogły być wykorzystane na zajęciach szkolnych i pozalekcyjnych. Dzięki szerokiemu zastosowaniu technologii informacyjnych oraz konieczności komunikacji w języku angielskim uczestnicy projektu podniosą swoje kompetencje informatyczne i lingwistyczne. Wyjazdy zagraniczne będą okazją do nawiązania znajomości z rówieśnikami z innych krajów, poznania ich kultury, religii czy zwyczajów.

Wartość projektu: 22 000 euro

 

Prezentacje na temat turystyki zrównoważonej

Przedstawione prace zostały wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych
im. Gen. Wł. Andersa uczestniczących w projekcie:

Przepisy dań regionalnych z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Polski, opracowane przez uczestników projektu:

Raporty ze spotkań projektowych:

(Kliknij na nazwę aby zobaczyć dokument)
Pobierz raport z drugiego spotkania w Stamford

Artykuł na stronie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z dnia 21.06.2014r.

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach podjętej współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. Gen Wł. Andersa w Białymstoku udzieliła wsparcia merytorycznego przy organizacji spotkania projektowego koordynatorom projektu „Vocational Education for the Sustainable Development of Rural Tourism Enterprises” realizowanego przez ZST.
Projekt realizowany jest w ramach programu Leonardo da Vinci, Edukacja i Kultura. artnerami w projekcie są:

  • Susted, Stamford, Wielka Brytania – koordynator projektu (prywatna firma doradczo – szkoleniowa w zakresie turystyki zrównoważonej)
  • Youth Association Celtas Terrae, Pontervedra, Hiszpania (stowarzyszenie działające przy Urzędzie Gminy A Lama)
  • Escola Básica do 2/3 de Baiao, Baiao, Portugalia (Zespół Szkół)

Celem projektu jest zapoznanie uczniów, przedsiębiorców, pracowników sektora turystycznego z koncepcją rozwoju turystyki zrównoważonej, która stanowi ważny element rozwoju zrównoważonego, tak mocno promowanego przez Unię Europejską. Rozwój zrównoważony to taki, który zaspokaja potrzeby współczesnych mieszkańców Ziemi, a jednoczeœnie zapewnia przyszłym pokoleniom możliwoœć realizowania ich własnych potrzeb. We wszystkich dziedzinach gospodarki odbywa się on w harmonii ze œrodowiskiem przyrodniczym i społeczno-kulturowym. Będzie to możliwe poprzez poznanie inicjatyw turystyki zrównoważonej w krajach partnerskich, wymianę doœwiadczeń, wskazanie dobrych praktyk, uczenie się od siebie nawzajem.
W ramach spotkań roboczych partnerzy wypracują tzw. zdarzenia szkoleniowe, dzięki którym okreœlona grupa odbiorców zapoznana zostanie ze specyfikš turystyki zrównoważonej. Produktem finalnym ma być również opracowanie kodeksu turysty przyjaznego œrodowisku.
Podczas wizyty w województwie podlaskim zaprezentowany został obszar Puszczy Białowieskiej, przedstawiono przykłady turystyki zgodnej z naturą oraz lokalnš architekturę. Prezentacje, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego-Leœnego BPN oraz wycieczkę po Rezerwacie Œcisłym BPN poprowadził pracownik BPN Pan Łukasz Ławrysz. Następnie odwiedzono miejscowoœć Budy leżšce w samym sercu Puszczy, a dokładnie kompleks Sioło Budy, gdzie tradycja łšczy się z klimatem i dobrym smakiem.
Artykuł w Podlaskich Wieœciach Oœwiatowych – czerwiec 2013r.


Podziękowania
plik do œciągnięcia

Film z siódmego spotkania projektowego, które odbyło się
w Białymstoku


Project meeting in Białystok (Poland) 04.06 – 07.06.2013

Spotkanie projektowe w Białymstoku 04.06.2013 – 07.06-2013

 

 

THE THIRD PROJECT MEETING IN BAIAO ( PORTUGAL)
16 TH – 20 TH APRIL 2013

TRZECIE SPOTKANIE PROJEKTOWE W BAIAO ( PORTUGALIA)
16- 20. 04. 2013

 


W dniach 16 – 19 kwietnia 2013 dwunastu uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Wł. Andersa w Białymstoku uczestniczyło w wizycie roboczej w Baiao w Portugalii w związku z projektem „Vocational Education for the Sustainable Development of Rural Tourism Enterprises” w ramach programu Leonardo da Vinci, Edukacja i Kultura. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z koncepcją rozwoju turystyki zrównoważonej, która stanowi ważny element rozwoju zrównoważonego, tak mocno promowanego przez Unię Europejską. Rozwój zrównoważony to taki, który zaspokaja potrzeby współczesnych mieszkańców Ziemi, a jednocześnie zapewnia przyszłym pokoleniom możliwość realizowania ich własnych potrzeb. We wszystkich dziedzinach gospodarki odbywa się on w harmonii ze środowiskiem przyrodniczym i społeczno-kulturowym.

PIERWSZY DZIEŃ 16 KWIETNIA
Właściwie cały dzień trwała podróż do celu czyli Baiao. Miasto położone jest w północnej części Portugalii, w pobliżu rzeki Duoro, 70 km od stolicy dystryktu- Porto. Region cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu i został opisany przez Amorina Girao jako „amfiteatr otwarty ku morzu i wznoszący się w głąb lądu”. Teren regionu jest ograniczony pasmami gór Penada, Gerez, Cabreira, Alvao, Marao, Montemuro, Freita i Arada. Baiao liczy ok. 3200 mieszkańców.
Miasto powitało nas późnym wieczorem.

DRUGI DZIEŃ 17 KWIETNIA
Rano udaliśmy się na spotkanie do partnerskiej szkoły Escola Básica do 2/3 de Baiao. Dyrektorowi placówki został wręczony na pamiątkę talerz przedstawiający Pałac Branickich w Białymstoku. Obejrzeliśmy sale lekcyjne, pracownie przeznaczone dla dzieci autystycznych, salę gimnastyczną, stołówkę i boiska. Zaplecze dydaktyczne szkoły robi wrażenie. W kompleksie mieszczą się oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa z oddziałami dla dzieci z dysfunkcjami i szkoła średnia. Naszymi uczniami od razu zaopiekowali się portugalscy koledzy, którzy przygotowali wiele atrakcji.
Następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie spotkaliśmy się z merem Baiao podczas krótkiej, ale niezwykle owocnej konferencji. Wydarzenie to udokumentowała lokalna prasa.
Potem pojechaliśmy do czarownego i niesamowitego miejsca- Quinta da Ermida. Willa została zbudowana w połowie XIX wieku. Ta malowniczo położona posesja, ograniczona od zachodu przez rzekę Zezerę a od południa przez rzekę Douro, oferuje stylowe pokoje, chleb własnego wypieku i przepyszne potrawy z dorsza. Posiadłość leży w regionie winiarskim Alto Douro. W 2001 okolica wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tradycja produkcji wina w regionie Alto Douro liczy sobie blisko 2000 lat. Właściciele posiadają też winnicę, w której wytwarzają zielone wino- produkt lokalny. Określenie vinhos verdes – zielone wina nie dotyczy koloru, ale świeżości win produkowanych z gron zbieranych przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, by uniknąć kaprysów pogody. Mieliśmy niebywałą okazję, żeby dokładnie przyjrzeć się produkcji tego trunku. Gospodarstwo wyposażone zostało także we własną, maleńką elektrownię, wykorzystującą naturalne zasoby, czyli rzekę, do produkcji prądu.
Po całym dniu wrażeń nasi portugalscy partnerzy przygotowali samodzielnie domową, smaczną, powitalną kolację. Młodzież z ZST i Portugalczycy mieli okazję bliżej się poznać, tańcząc przy dźwiękach portugalskich gitar.

TRZECI DZIEŃ 18 KWIETNIA
Powitało nas piękne słońce i pianie kogutów na pobliskiej farmie. Pierwszym punktem programu była wycieczka rowerowa po okolicy. To wspaniały sposób na poznanie walorów turystycznych Baiao. Propagowanie zdrowego stylu życia w harmonii z przyrodą to jedna z cech turystyki zrównoważonej. Oprócz tego młodzi beneficjenci projektu uczestniczyli w strzyżeniu owiec podczas wizyty w gospodarstwie agroturystycznym. Tylko najwięksi śmiałkowie odważyli się wziąć w ręce nożyce. Następnie udaliśmy się na ekologiczną plantację ziół. Mogliśmy spróbować herbatki z melisy, dowiedzieć się o nowoczesnej uprawie roślin bez używania pestycydów, powąchać aromatyczny estragon czy tymianek.
Po wielu ciekawych doznaniach zabrano nas w tajemnicze miejsce, wysoko w góry. Tym razem zaserwowano nam rozkosze kulinarne. W nietypowym domu nad paleniskiem suszyła się kiełbasa i szynki. Portugalczycy są mistrzami i traktują przygotowywanie posiłków jak sztukę. Oprócz smakołyków kulinarnych, delektowaliśmy się przepięknym śpiewem miejscowych artystów przy akompaniamencie akordeonistów. Podziwialiśmy charakterystyczne tańce ludowe, którym nie sposób było się oprzeć. Przepiękne piosenki opowiadały barwne historie, które wzruszały a czasem bawiły. Wręczono nam też certyfikaty. Po północy wyruszyliśmy w tajemnicze miejsce. Okazało się, że przy świetle pochodni będziemy odczytywać symboliczne rysunki w kurhanie z czasów neolitu.

CZWARTY DZIEŃ 19 KWIETNIA
Dzień rozpoczęła krótka wizyta w szkle w Baiao. Niestety nadszedł czas, by się pożegnać z nowopoznanymi przyjaciółmi. Jednak to nie koniec podróży po Portugalii. Autokarem pojechaliśmy do Porto, które posiada wyjątkową atmosferę i można je odkrywać w nieskończoność. Każda dzielnica jest inna, każde miejsce ciekawe. Dodatkowy atut stanowi ocean, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Najpopularniejszym miejscem zarówno dla mieszkańców jak i turystów jest Ribeira – pulsująca życiem, przylegająca do rzeki dzielnica miasta , gdzie produkuje się w olbrzymich ilościach przepyszne wino Porto.
Ze względu na kurczący się czas zwiedzaliśmy Porto autobusem turystycznym. Z piętra autobusu podziwialiśmy niesamowite budowle, mosty i przepiękną panoramę miasta oraz luksusowe wille wzdłuż nabrzeża oceanu. Wizyta w Porto jest jak podróż w czasie: spacery w górę i w dół po brukowanych uliczkach, zdobione błękitnymi płytkami azulejos kościoły, kolorowe fasady domów z wysokimi oknami, przybudówkami, nadbudówkami i pełnymi zieleni podwórkami tworzą niezapomnianą atmosferę. Panoramę malowniczego Porto podziwialiśmy również po zmierzchu z jednego z najciekawszych, dwupoziomowego mostu Ponte Dom Luís I z 1886 roku, projektu ucznia Gustawa Eiffla belgijskiego inżyniera Teofila Seyriga. Wszyscy bez wyjątku stwierdzili, że w Porto można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Niestety z łezką w oku musieliśmy pożegnać Porto i Portugalię. Kto wie, może jeszcze kiedyś będzie nam dane podziwiać uroki tego malowniczego i niezwykle gościnnego kraju. Adeus! Chau! Até logo! Portugal!
aut. Agata Forfa
ABOUT OUR PROJECT IN NEWSPAPERS…

O NASZYM PROJEKCIE W GAZETACH…

(Kliknij zdjęcia, aby powiększyć)

 

Técnicos europeos visitan A Lama para realizar un proyecto sobre turismo rural

La iniciativa se enmarca dentro de las Asociaciones Leonardo da Vinci

Los técnicos europeos durante su visita al municipio. // Faro

REDACCIÓN – A LAMA Una delegación de técnicos europeos participantes en el proyecto de Asociaciones Leonardo da Vinci ” se encuentran de visita en el municipio de A Lama para desarrollar este proyecto. que lleva por título „Vocational Education for de Sustainable Development or rural Tourism Enterprises”

Es la primera vez que esteconcello se implica en esta iniciativa europea y el alcalde, Jorge Canda agradeció a los técnicos, procedentes del Reino Unido, Polonia y Portugal, que hayan elegido A Lama

Para el regidor, „el municipio que represento será un marco extraordinario para el conocimiento de recursos que ofrece el desarrollo turístico rural sostenible en este pequeño municipio y en el resto de toda la provincia de Pontevedra”. Canda considera que este primer encuentro „será una oportunidad extraordinaria para comprender las políticas aplicadas, promocionar el turismo rural local y provincial y permitir un acercamiento a los diferentes planes y acciones de desarrollo rural sustentable que se están llevando a cabo actualmente en Europa”.

 

 

Vocational Education for the Sustainable Development of Rural Tourism Enterprisess

an EU Leonardo Partnership Project

with partners in Portugal, Spain, Poland and UK

 

Second Meeting at SustEd, Stamford, UK

March 12– 16-2013

( Drugie spotkanie projektowe w SustEd, Stamford, UK

12-16.03.2013 )

 

 

 Materiały ze spotkania: